מידע על התערוכות במתחם צריף בן-גוריון

צריף בן-גוריון

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשמר כשהיה עם מותו של בן-גוריון ונפתח לקהל הרחב, כפי שציווה בן-גוריון בצוואתו.

פולה ודוד בן-גוריון התגוררו בצריף שבקיבוץ שדה בוקר מדצמבר 1953.
הביקור בבית מלמד על אישיותו, אורח חייו ותפיסת עולמו של דוד בן-גוריון. המתנות שקיבל בן-גוריון מהציבור ומארגונים בארץ ובחו"ל ובחר להציב בביתו משקפות את אשר היה יקר ללבו: תמונת סמל המדינה משולבת בתמונתו ובתמונת יצחק בן-צבי חברו, מגילת העצמאות, חנוכייה המנגנת את התקווה ומפת ישראל.
בלב הצריף נמצא חדר העבודה של בן-גוריון, ובו כ-5,000 ספרים החושפים את תחומי ההתעניינות של האיש: יהדות, תנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה, גיאוגרפיה, צבא וביטחון ועוד.
בבית מוצגות גם דמויות מנהיגים המעידות על השקפת עולמו, הממזגת ערכים לאומיים וכלל אנושיים: מהטמה גנדי, שהנהיג לשחרור הודו והטיף לאי אלימות, נשיא ארה"ב אברהם לינקולן אשר חתם על הצהרת שחרור העבדים, ומשה רבנו.
בן-גוריון נפטר בשנת 1973. שנה לאחר מותו נפתח הבית לציבור הרחב.

לילדים צעירים מוצעים דפי פעילות 'חפש את המטמון' ללא תוספת תשלום.

בית הגבס

מבנה מקורי, בית הקבע הראשון שנבנה בקיבוץ. בתצוגה ניתן להכיר את מייסדי קיבוץ שדה בוקר, ללמוד על הקיבוץ בעבר ובהווה ולצפות בימיו הראשונים של בן-גוריון בשדה בוקר.

חזונו של בן-גוריון לפיתוח הנגב אל מול המציאות בנגב כיום מוצגים בתערוכה בעברית, באנגלית ובערבית.

פעילות אינטראקטיבית- 'בן-גוריון במבחן הזמן'

'בן-גוריון במבחן הזמן' – תצוגה המנסה לבחון את הרלוונטיות של משנתו של בן-גוריון לימינו. התצוגה מכילה שולחנות פעילות בנושאים שונים – תפקיד הנוער בחברה, צה"ל כצבא העם, וחזון ומציאות בנגב. הפעילות כוללת משחקים, חידונים וחשיבה על דילמות, המאפשרים השתתפות של המבקרים ביצירת התמונה הכוללת המובאת בהם. בין השאר מעלים השולחנות שאלות כגון: האם נכון להפעיל אלימות למען אחדות פנימית באמצע מלחמה? האם בכלל צריך לישב את המדבר? ומה תפקידו של הנוער בעיצובה של המדינה? 

ניתן לשחק בעברית, ערבית ואנגלית.

הסרט 'איזהו מנהיג?'

תצוגה שבמרכזה סרט המעלה דילמות מנהיגותיות של בן-גוריון ונקודות הכרעה חשובות במנהיגותו. הסרט נוגע בנקודות קשות ומורכבות בהיסטוריה הציונית והישראלית ומציג דילמות הניצבות בפני מנהיג – האם להקשיב לרחשי הציבור או להאמין ולדבוק בצדקת מעשיך; עד כמה לרכז סמכויות בידיך או להאציל אותן לידי אחרים; האם לפעול באופן פרגמטי ומציאותי או לשאוף להגשמת חזון רחוק. הדילמות הללו כרוכות באירועים היסטוריים מרכזיים, כגון ההחלטה על מבצע נחשון במלחמת העצמאות והוויכוח על השילומים מגרמניה. שפות: עברית, אנגלית, רוסית, ספרדית, צרפתית

מיצג אנימציה 'בן-גוריון מארח'

סיפור חייו של דוד בן-גוריון בסרטון מאויר, בדגש על יחסו לנגב. בסרטון ציטוטים ממאמריו, מנאומיו ומספריו של המנהיג.

שפות: עברית, אנגלית, רוסית, ספרדית, צרפתית

שולחן החול

מתחם פעילות למשפחות ולקבוצות ילדים

  • מפת הנגב בארגז חול לפיתוח הנגב
  • ציור גרפיטי לאור חזונו של בן-גוריון
  • משחק התאמה בין תמונות לבין חזונו של בן-גוריון

הזקן והעם, בין בן-גוריון לבין הציבור הישראלי

תערוכה פעילה בה מוצגים שלושה מקרי מבחן: התכתבות בנושא עִבְרוּת שמות, שבה ניכר רצונו העז של בן־-גוריון שאזרחי ישראל יישאו שמות עבריים, רצון שלעיתים זכה להיענות ולעיתים נתקל בהתנגדות; כנס הנוער בשיח' מוניס שבו לא זכה בן-גוריון להקשבתם של בני הנוער אבל המשיך לקיים דו־שיח בכתב ובעל פה עם חלקם וכינוס בוואדי סאליב בו קיים בן-גוריון מהבמה דו-שיח עם אזרח, שמחה על מצבו הכלכלי. כל אחד ממקרי המבחן מובאים שני צדי השיח כדי לנסות לפענח מה הניע את שני הצדדים ואיך הם חוו את המפגש.

פארק חלוציות

פארק החלוציות הממוקם במטע הזיתים באתר הצריף ממחיש בצורה חווייתית את תפיסת החלוציות והמנהיגות של בן-גוריון. בפארק חמש תחנות שכל אחת מהן תוכננה בהשראת אמירה חלוצית של בן-גוריון. ניתן לפעול בדרכים שונות, אך אם הקבוצה תבצע את המשימה ברוח בן-גוריון, סיכויי ההצלחה שלה יהיו גבוהים יותר. בסיום כל תחנה נבחן יחד את האתגרים האישיים והקבוצתיים ונחבר אותם לאתגרים איתם מתמודדת החברה הישראלית היום.

צרו קשר

    צריף בן-גוריון - הצריף במרחב הנגב