"חלוציות היא שותפות"- בן-גוריון וכוח הנוער

"כי תעודת הנוער, וכן תעודת כל איש טוב במדינה - היא להרבות אור, לעשות קצת יותר משהמדינה מחיבת אותו, עד כמה שאפשר - לעשות . ועשיה שיש בה ממש היא עשיה חיובית, לא מניעת הרע של אחרים, אלא עשית הטוב בעצמך, במלוא יכולתך היוצרת."

רציונל:

דוד בן-גוריון הציב אתגר גדול לבני הנוער הישראלים אז והיום – אחריות והתגייסות למען החברה הישראלית וכינונה של 'חברת מופת'. על פי השקפתו, בני הנוער בכלל וקבוצות המנהיגות שבנוער בפרט הם החלוצים הצועדים לפני המחנה, הכוח שיכול לחולל שינוי.

המכון למורשת בן-גוריון מציע למשתתפי ומשתתפות חידון בן-גוריון שלוש אפשרויות לפעילויות תוכן והעשרה בתכנים הנובעים ממורשת בן-גוריון ומעודדים חלוציות, יזמות ומנהיגות לתלמידי ותלמידות כיתות ה'-ו'.

מטרות היום:

  • היכרות עם דמותו של בן-גוריון וחזונו
  • בחינת הרלוונטיות של מורשת בן-גוריון לדור הצעיר
  • גיבוש הקבוצה והבנת תפקידו הייחודי של הנוער בחברה בישראל כיום.

'בביתו במדבר' סיור בין ערביים במרחב הבן-גוריוני (מסלול בזמינות גבוהה)

15:00-15:30 התכנסות והיכרות בסככות הצריף

15:30-17:00 'בביתו במדבר' ביקור בצריף בן-גוריון: במהלך הסיור בצריף נחשף לבן-גוריון האדם והמנהיג. ונתוודע לדמויות מפתח שהשפיעו אליו דוגמת משה רבנו, גנדי ולינקולן. במרחב ההדרכה בצריף מגוון תחנות שונות: בית המגורים, סרטו של בן-גוריון מארח, בית הגבס המציג את סיפור הראשונים בשדה בוקר, שולחנות אינטראקטיביים הבוחנים את חזונו של בן-גוריון במבחן הזמן, הסרט "איזהו מנהיג" והתערוכה האינטראקטיבית "הזקן והעם" העוסקת ביחסי מנהיג ומונהגים. מתוך מגוון זה יבחרו תחנות המתכתבות עם השיח על מנהיגות וכוח הנוער.

17:00-19:00 מחזון למעשה: בין הערביים לאורך טיילת בן-גוריון דוד בן-גוריון ראה במדרשת בן-גוריון התגשמות של רבים מחזיונותיו: יישוב הנגב, חינוך, הפרחת השממה ועוד.  בחירתו להקבר אל מול נחל צין נוכח נופי הנגב מדברת בעד עצמה. במהלך הסיור בטיילת נכיר חלקים ממורשתו ונחשף לצדדים נוספים בדמותו. הסיור מתחיל בשדה בוקר ומתמשך לאורך חמישה קילומטרים, בנתיב מישורי, חדיש ונינוח, בנוף מדברי קסום עם בריזת בין ערביים ומסתיים באחוזת הקבר של דוד ופולה בן-גוריון.

19:00-19:30 סיכום ועיבוד מאחוזת הקבר של פולה ודוד בן-גוריון

עלות: 1400 ₪ לכיתה כולל הדרכה לכל אורך היום וכניסה לצריף, לא כולל הסעים.

את כל פעילויות המכון למורשת בן-גוריון יש לתאם לפחות שבועיים מראש מול יחידת מערכת החינוך.

להזמנת פעילות-
צוות המכון- 0527003034
הודיה- 0545224580

להזמנת פעילות צרו קשר עכשיו