"חלוציות היא שותפות"- בן-גוריון וכוח הנוער

"כי תעודת הנוער, וכן תעודת כל איש טוב במדינה - היא להרבות אור, לעשות קצת יותר משהמדינה מחיבת אותו, עד כמה שאפשר - לעשות . ועשיה שיש בה ממש היא עשיה חיובית, לא מניעת הרע של אחרים, אלא עשית הטוב בעצמך, במלוא יכולתך היוצרת."

רציונל:

דוד בן-גוריון הציב אתגר גדול לבני הנוער הישראלים אז והיום – אחריות והתגייסות למען החברה הישראלית וכינונה של 'חברת מופת'. על פי השקפתו, בני הנוער בכלל וקבוצות המנהיגות שבנוער בפרט הם החלוצים הצועדים לפני המחנה, הכוח שיכול לחולל שינוי.

המכון למורשת בן-גוריון מציע למשתתפי ומשתתפות חידון בן-גוריון שלוש אפשרויות לפעילויות תוכן והעשרה בתכנים הנובעים ממורשת בן-גוריון ומעודדים חלוציות, יזמות ומנהיגות לתלמידי ותלמידות כיתות ה'-ו'.

מטרות היום:

  • היכרות עם דמותו של בן-גוריון וחזונו
  • בחינת הרלוונטיות של מורשת בן-גוריון לדור הצעיר
  • גיבוש הקבוצה והבנת תפקידו הייחודי של הנוער בחברה בישראל כיום.

מנהיגות בסרטים (מסלול בזמינות נמוכה)

 9:30-10:00 התכנסות והיכרות בסככות הצריף 

10:00-12:30 'בביתו במדבר' ביקור בצריף בן-גוריון: במהלך הסיור בצריף נחשף לבן-גוריון האדם והמנהיג. ונתוודע לדמויות מפתח שהשפיעו אליו דוגמת משה רבנו, גנדי ולינקולן. במרחב ההדרכה בצריף מגוון תחנות שונות: בית המגורים, סרטו של בן-גוריון מארח, בית הגבס המציג את סיפור הראשונים בשדה בוקר, שולחנות אינטראקטיביים הבוחנים את חזונו של בן-גוריון במבחן הזמן, הסרט "איזהו מנהיג" והתערוכה האינטראקטיבית "הזקן והעם" העוסקת ביחסי מנהיג ומונהגים. מתוך מגוון זה יבחרו תחנות המתכתבות עם השיח על מנהיגות וכוח הנוער.

12:30-13:30 נסיעה למכון למורשת בן-גוריון וארוחת צהרים

13:30-14:45 סדנת 'מנהיגות בסרטים': האם כדי להנהיג צריך לחיות בסרט? מיהו במאי הסרט? והאם אנחנו כוכבים או ניצבים? בסדנה נעסוק בתופעת המנהיגות על כל מרכיביה: מנהיג, מונהגים ומטרה, תוך צפיה בקטעים מסרטים המאפשרים לנו לבחון את מערכת היחסים בתוך מודל המנהיגות. נשאל על מקומו של הנוער בסיטואציות של מנהיגות, הן כמנהיגים והן כמונהגים.

14:45-15:30 סיום וסיכום באחוזת הקבר של דוד ופולה בן-גוריון

עלות: 1400 ₪ לכיתה כולל הדרכה לכל אורך היום וכניסה לצריף, לא כולל הסעים. ייתכנו שינויים בזמני הפעילויות.

את כל פעילויות המכון למורשת בן-גוריון יש לתאם לפחות שבועיים מראש מול יחידת מערכת החינוך.

להזמנת פעילות-
צוות המכון- 0527003034
הודיה- 0545224580

להזמנת פעילות צרו קשר עכשיו